Muhasebe

Muhasebe Hizmetleri

Kooperatiflerimizde en önemli sorunlardan birisi muhasebe ile ilgili sorunlardır. Mali konularda kayıt tutma ve değerlendirme konusunda, diğer işletmelerde olduğu gibi, kooperatiflerde de ciddi sorunlar bulunmaktadır.

Aslında, her kooperatifin mutlaka bir mali müşaviri vardır ve konuya bu açıdan yaklaşıldığında muhasebe konularında önemli sorunların yaşanmaması gerekir. Ne yazık ki, gerçek bundan farklıdır. Bunun en önemli nedeni, bazı mali müşavirlerin kooperatif mevzuatını ve kooperatifleri yeterince bilmemesidir. Kooperatifçilik hakkında bilgi sahibi deneyimli ve işine sadık mali müşavirlere sahip kooperatiflerde bu konuda kayda değer bir sorun yaşanmamaktadır. Bu şansa sahip olmayan kooperatifler ise ciddi sorunlarla karşılaşmakta ve tamamen mali müşavirin esiri haline gelmektedir.

Bir diğer sorun mali müşavirlere ödenen aylık ve yıllık ücretlerde yaşanmaktadır. Öyle ki, bazı kooperatifler diğerlerinin 5-10 katı daha fazla ücret ödemek zorunda kalmaktadır. İşlem hacmi büyük kooperatiflerin yükü de ağır olacağından daha yüksek ücret ödemeleri normal karşılanır. Fakat pratikte öyle örnekler var ki, işlem hacmi çok daha az olmasına rağmen çok daha fazla ücret ödeyen kooperatifler bulunmaktadır.

Bir hususun altı özellikle çizilmelidir ki, mali konulardaki hatalardan ve sorunlardan öncelikle yönetim kurulu sorumludur.  

Birliğimiz kooperatiflerimize kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı mali müşavirlik hizmeti vermeye taliptir.

 

Köy-Koop Denizli Bölge Birlik Başkanı

Mehmet Varol